Ł jak ...ładne rzeczy

 

             Każdy z nas lubi kupować. Najbardziej lubimy kupować to co nam się podoba lub to co jest aktualnie modne. Należymy do bogatszej części świata i wydajemy coraz więcej pieniędzy na rzeczy które już za chwilę staja się śmieciami. To czysty przejaw konsumpcjonizmu – nowej religii XX wieku.

             Poprzez konsumpcjonizm rozumiem model życia, jaki obecnie panuje w naszym kraju (i w świecie „zachodnim”). A jaki to model? Symbolem konsumpcjonizmu jest  typowe wielkie centrum handlowe. Typowe - bo one wszystkie są takie same. Wielopoziomowa kondygnacja, z wieloma sklepami, z tysiącem pracowników, od sprzątaczek, po dyrekcję i półkami przepełnionymi stosami towarów …właśnie i od niedawna w promocyjnych, obniżonych okazyjnych cenach!!!.

 

 

Konsumpcjonizm to postawa polegająca, na nieusprawiedliwionej (rzeczywistymi potrzebami oraz kosztami ekologicznymi, społecznymi czy indywidualnymi) konsumpcji dóbr materialnych i usług, lub pogląd polegający na uznawaniu tej konsumpcji za wyznacznik jakości życia (lub za najważniejszą, względnie jedyną wartość)

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Konsumpcjonizm

 

 

Konsumpcjonizm to model, styl życia, który niedawno opanował świat. Polega on na nabywaniu i otaczaniu się przedmiotami, rzeczami i usługami, które niekoniecznie chcemy i niekoniecznie skonsumujemy, a nabywamy je bez rzeczywistej uzasadnionej potrzeby. Jest to postawa nabywania coraz to nowych rzeczy i usług oraz uznania, że konsumpcja ich jest wyznacznikiem jakości życia, lub nawet jest to najważniejsza wartość w życiu. Nadkonsumpcja jako nadmierna, przesadna konsumpcja dóbr i usług, wiąże się jednoznacznie ze zwiększoną ilością odpadów w świecie.

 

Trochę o śladzie ekologicznym…

 

Każdy z nas codziennie konsumuje zasoby, które daje nam Ziemia. Jesteśmy od nich zależni, ponieważ bez nich nie moglibyśmy żyć. Często nie zdajemy sobie sprawy, że środowisko jest pewnym wspólnym dobrem, od którego zależy nasze istnienie. Wynika to między innymi z tego, że nie było wcześniej sposobu pomiaru wykorzystywania zasobów Ziemi przez każdego z nas ani jednostki za to odpowiedzialnej. Nie rozumiano także zależności występujących między na przykład kanapką spożywaną na śniadanie a światowymi zasobami. Ślad ekologiczny jest pierwszym narzędziem mierzącym, jak dużo powierzchni Ziemi i wody potrzeba do wytworzenia zasobów, które konsumujemy na co dzień, oraz do przetworzenia naszych odpadów. W ten sposób pokazuje, jaki wpływ ma styl życia każdego z nas na Ziemię.

Przykładową zależność można zobrazować na przykładzie przetwórstwa ryb lub produkcji drewna na meble: aby uzyskać jedną tonę ryb, potrzeba 25 hektarów łowiska, zaś aby wyprodukować jeden metr sześcienny drewna, wycina się 1,3 hektara lasu.

Obecnie ślad ekologiczny stanowi jedynie uzupełnienie publikowanego przez ONZ wskaźnika rozwoju społecznego, ale już wkrótce stanie się prawdopodobnie wskaźnikiem równorzędnym. Wynika to z faktu, że dziś o rozwoju danego kraju nie świadczy jedynie rozwój sam w sobie, ale „rozwój zrównoważony”. O rozwoju zrównoważonym zaś można mówić wtedy, gdy dany kraj spełnia jednocześnie dwa kryteria: ślad ekologiczny jest mniejszy niż 2,1 ha na mieszkańca, a wskaźnik rozwoju społecznego wyższy od 0,8.

Dzisiaj ślad ekologiczny dla Polski wynosi 4,0 ha. Jest to co prawda mniej niż
w przypadku Niemiec (4,6 ha) czy Francji (5,6 ha), ale jeśli weźmiemy pod uwagę możliwości zaspokojenia naszych potrzeb, które utrzymują się na poziomie
2,1 ha, to sprawa wygląda poważnie. Należy pamiętać, że mieszkańcy krajów, które zużywają więcej niż powinny, czynią to kosztem innych ludzi.

Ślad ekologiczny może pomóc nam zadecydować, jak zmienić nasze życie w Polsce na bardziej zrównoważone, tak aby przyszłe pokolenia mogły się cieszyć bogactwami naturalnym naszej planety. Bowiem to właśnie ślad pozwala oszacować, jak duża część powierzchni Ziemi i mórz może produkować dla nas pożywienie i opał, oraz pomaga obliczyć, jaka część udziału należy się każdemu z nas, a z jakiej w rzeczywistości korzystamy. Można zaobserwować, czy podział dóbr środowiskowych jest na świecie sprawiedliwy, a jeśli nie, to kto nadużywa dóbr, a komu ich brakuje.

Na Ziemi jest około 12 miliardów ha powierzchni biologicznie czynnej, czyli na każdego mieszkańca Ziemi przypada około 2 hektarów. Jednakże w samej Ameryce przeciętny ślad na jednego mieszkańca wynosi około 10 hektarów rocznie. Gdyby wszyscy ludzie na Ziemi żyli tak, jak przeciętny Amerykanin, ludzkość potrzebowałaby do życia 5 planet takich jak Ziemia.

Co możesz zrobić dla naszej planety?

Większość zagrożeń dla naszej planety – naszego powietrza, naszych rzek, naszych mórz i lasów – jest rezultatem niewłaściwego wykorzystania zasobów naturalnych i zagospodarowania odpadów.

Poniżej zamieściliśmy listę najważniejszych wskazówek, jak ulepszyć nasze życie, żeby zmniejszyć negatywne oddziaływanie na Ziemię, ale także aby spędzać mniej czasu  w korkach, lepiej się odżywiać i oszczędzać pieniądze, płacąc mniejsze rachunki za energię.


Dom
1. Wyłączaj światło i urządzenia elektryczne, kiedy nie są wykorzystywane.
2. Zadbaj o dobrą izolację cieplną ścian i dachu twojego domu.
3. Korzystaj z efektywnych energetycznie urządzeń gospodarstwa domowego i energooszczędnego oświetlenia.
4. Korzystaj z odnawialnych źródeł energii, na przykład z paneli słonecznych lub jeżeli to możliwe, przełącz się na „zieloną taryfę” swojego dostawcy energii.
5. Jeżeli masz taką możliwość, zaizoluj zbiornik na ciepłą wodę i rury w swoim domu.
6. Zredukuj temperaturę w pomieszczeniach termostatem o 1 stopień Celsjusza.
7. Uszczelnij okna i drzwi oraz zasłaniaj na noc zasłony.
8. Zamontuj wodooszczędną spłuczkę w toalecie i wodooszczędną końcówkę prysznica.
9. Zamiast nawadniać trawniki, używaj deszczówki do podlewania roślin w ogrodzie.
10. Pozostaw fragment swojego ogrodu w stanie naturalnym.

Żywność
1. Kupuj produkty sezonowe.
2. Zredukuj ilość spożywanego mięsa i nabiału.
3. Staraj się jak najmniej marnować żywność.
4. Kompostuj odpady organiczne.
5. Kupuj produkty ze znakiem „Sprawiedliwego handlu”.
6. Kupuj produkty lokalne.
7. W miarę możliwości postaraj się hodować swoje własne zioła, warzywa i owoce.
8. Unikaj wysoko przetworzonych produktów spożywczych.
9. Unikaj kupowania wody w plastikowych butelkach.
10. Kupuj więcej żywności z certyfikatem rolnictwa ekologicznego.

Podróżowanie
1. Ogranicz korzystanie z samochodu, szczególnie na dystansach do 4 km.
2. Częściej chodź pieszo i przemieszczaj się na rowerze.
3. Unikaj niepotrzebnych podróży.
4. Korzystaj z transportu publicznego zamiast samochodu.
5. Podróżuj samochodem w towarzystwie innych osób.
6. Kup najmniejszy możliwy samochód, który spełnia Twoje potrzeby.
7. Wyłącz silnik samochodu w stanie spoczynku, na biegu zerowym.
8. W miarę możliwości spędzaj urlop bliżej miejsca zamieszkania.
9. Lataj mniej samolotem, szczególnie unikaj krótkich podróży (do 500 km).

Inne
1. Unikaj produktów nadmiernie opakowanych.
2. Kupuj w lokalnych sklepach.
3. Korzystając ze zmywarki do naczyń, staraj się programować ją na 30 stopni Celsjusza.
4. Segreguj odpady.
5. Ustaw chłodzenie w lodówce w przedziale 3-5 stopni.
6. Nie kupuj grzejników ogrodowych, nawozów sztucznych i środków owadobójczych.
7. Oddawaj zbędne rzeczy potrzebującym oraz kupuj przedmioty z drugiej ręki, na przykład książki, odzież.
8. Wykorzystuj ponownie koperty zwykłe i bąbelkowe.
9. Używaj akumulatorków zamiast baterii jednorazowych.
10. Bojkotuj nieetyczne produkty.

www.sladekologiczny.pl

Materiały edukacyjne